Hacklink Nedir? Merak Edilen Hacklink Geçmişim!

Hacklink; Hack yolu ile alınan legal olmayan backlink kaynağıdır. Yıllarını bu işe vermiş biri olarak sizlere tercüman olma yolunda yazıyorum bu makalemi.

O zamanlar milliyetçilik ile yanıp tutuşan gençlerden oluşan bir Hack grubumuz vardı. Ben Hack sektöründe yer alırken bu SEO konularına insanlar henüz yeni yeni aşina oluyorlardı. Bir gün bir Yunan devlet sitesine girdik derken Amerikan üniversiteleri vs. tabi ki, biz o siteleri hackleyecek ve zone kayıtlarını alıp gövde gösterisi olarak yayınlayacak bunlardan haz alıp göğsümüzü kabartarak yolumuza devam edecektik. İşte bu fikir tam burada çıktı karşıma. Hacklink kavramının adını bilmesem de, takip ettiğim ve öğrendiğim kadarı ile Backlink hakkında oldukça bilgili idim. İlk olarak yabancı kaynaklardan baktım, baktığım gibi kafamda neler yapacağım oturmuştu.

Artık siteleri Hack için kullanmıyor, Backlink yapmak için kenarda biriktiriyordum. Öncelikli olarak bunu denediğim kelime SEO olmuştu tabi ki, çok kısa bir süre içinde böyle bir kelimede Google’de birinci sayfada ilk üçte olmak bana çok basit gelmişti. Sonra daha zor kelimelerde çalıştım be başarılıda oldum bu zor diye tabir ettiğim kelimelerde.

Bunlardan bazıları; Halı Yıkama, SEO, Evden Eve Nakliyat, Tatil, Uçak Bileti, Sondaj, İstanbul Haberleri, Teknoloji Haberleri, Sosyal Medya, Klima, Soğutma, Elektronik, Elektrik Devreleri, Halı Saha, İstanbul Halı Saha vb. kelimelerdir.

Hacklink işinin sonu yoktur. O zamanlar benk hacklinki bir sevgili olarak görüyordum. İnsan sevdiğini birini nasıl terk edemez? buda böyle bir aşktı. Bir kez kokladığın zaman bırakılmayacak cinstendi. O zamanlar zaten böyle terimler bile yoktu. Ben Hacklink terimini sonrasında öğrendim. R10.com’da büyük bir konu patlaması yaşandı. Nasıl SEO kelimesinde başarı sağladığım ile alakalı olarak site ikiye bölündü. Beni bir taraftan diğer tarafa çekiştire çekiştire bitiremediler. Benimde tam böyle ergenlik zamanlarıma denk geldi, bu olaylar bana daha çok haz veriyordu. Bu arada hiçbir şekilde .TR alan adlarına hacklink yapmadım hayatım boyunca. O zamanlar çok bunun tantanası olmuştu, oldukça fazla şikayet yemiştik. Bilişim suçlarından ifademde 2012 senesinde alınmış ancak temiz çıkmıştım.

2013 senesinde elime çok güzel sunucular geçti, bu sunuculara hacklink ekleyemedik ve şöyle bir şey oldu. Ben kontrol ettiğimde başka siteler linklerini görünmez olarak alt kısma eklemişlerdi. Kelimeler dikkatimi çekti, Çanakkale, SEO, Çanakkale Zaferi, Çanakkale Geçilmez gibi bir çok kelime vardı ve siteyi incelediğimde. SİYAMİ ÖZHAN (İskorpitx) isimli kişiye ulaştık. Bu işi dünyanın en fazla sitesini servis dışı bırakan bir Türk Hacker. Bu kişi bile seo işine el atmış dedim. Böylede ilginç bir şekilde sonumu hazırladım, daha devamı var ancak gelişen zaman çerçevesinde bunlardan söz etmek istiyorum.

Şuan hacklink ile uzaktan yakından alakam yok. Çünkü böyle bir iddiamda yoktur. Artık sıralamadan daha çok kendi yazdıklarıma önem veriyorum. Ben o tadı ve o keyfi bir kez aldım, alanlar için sıkıntı yok benim gibi. Almayanlar bizden daha tehlikeli.

 

Hacklink Nedir? Merak Edilen Hacklink Geçmişim!” hakkında 2 yorum

Bir Cevap Yazın