Kategori arşivi: İçerik Sağlama

Özden Can’ın özel olarak hazırladığı ve sunduğu içerik sağlama hakkında bilgilerin ve tekniklerin paylaşıldığı önemli bir bölüm.

Örneklendirme Tekniği Nedir?

Örneklendirme tekniği, benim bulduğum ve geliştirdiğim bir tekniktir. Bu tekniği Türkiye’de en iyi yapanlardan biri benim. Yazılarımdan da anlaşabildiğiniz üzere hemen hemen her konuda bir örneklendirmeye gitmekteyim. Şuanda yazdığım bile aslında bu tekniğe bir örnektir. En basit dışa vuruş şeklidir. Ne kadar blog yazarlığı yapıp iyi içerikler üretsek de bazı konular vardır ki, örneklendirme tekniği olmadan anlatılmaz. Konu anlatımı zordur, konuyu başından sonundan anlatırız ancak ortası hiçbir zaman tutmaz. İşte tam bu noktada devreye giren bir tekniktir bu.

Dikkat Çekici ve İlgi Odaklı Başlıklar

Bir editör için en önemli şey siteye içerik sağlamaktır. İçerik sağlamanın püf noktalarını ise web sitemiz aracılığı ile zaten öğreniyorsunuz. Bizim buradaki amacımız daha önce hiç açılmamış konuları açmak ve bir bilgi paylaşımı sağlamaktır. Bu sebeple bu başlıkta da görüldüğü gibi hep dikkat çekici ve ilgi odaklı bir başlık seçmeniz gerekmektedir. Yani az biraz araştırma ile standartların dışına çıkmanızı tavsiye ederim. Standart dışı başlık seçimleri rakipleriniz ile aranızdaki farkı açacaktır. Hep sabit olarak paylaşımlar yapmamaya özen gösterin.

Örnek verecek olursak, biri “WordPress kurulumu nasıl yapılır?” adında bir başlık altında içerik üretmiş. Sizde bu konunun başlığından devam etmeden kendi başlığını hazırlayabilirsiniz. Biraz yaratıcı olmakta fayda var, Bunu şu tarz bir başlık ile yineleyebiliriz “WordPress kurulumu ve gerekli ayarlar” daha çok kişiyi çekeceğine eminim ben. Bu tarz ipuçlarını sizlerde geliştirebilirsiniz. Yeniliklere her zaman açık olmalısınız, bir site yöneticisinin yapması gereken en önemli şey budur.

Seo Uyumlu Makale Nasıl Yazılır?

Ben bundan 6 sene önce bir hizmet vermeye başlamıştım. Güzel bir proje yakaladım ve hemen alt yapısını oluşturdum. Örnek teşkil etmesi açısından adını seodestekliyazilar.com koymuştum. Bu site üzerinden çok miktarda satış yapmıştık. Standart makalelere nazaran çok daha tercih edilen makaleler olmuştur. Çünkü bu tarz makalelerin yazımına oldukça dikkat edilmesi ve emek harcanması gerekmektedir. Bunun için birkaç kural bulunmaktadır. Şuan benim yazdığım tarz blogger ağzı olarak bilinmektedir. Ancak Seo uyumlu tanıtım yazıları bu şekilde yazılmaz.

Seo destekli ya da uyumlu yazılar yazmanın en önemli tekniği, doğru başlık ve devamında açıklayıcı bir içeriktir. İçerikte ise en önemli kurallar; akılda kalıcı, gür ve anlaşılır bir o kadar da akıcı yazmaktan geçer. Akıcı olmak önemlidir, insanlar günümüzde direk olarak sonuç odaklı aramalar yapmaktadır. Bu tarzda yazdığım gibi uzadıkça uzatırsan (sadede gel) gibi bir şey oluyor. Tüm bunları düşünüp bu şekilde hareket etmenizde fayda var. Yani karşı taraf gibi düşünün, bu şekilde olmadı birde böyle denemeliyim demelisiniz. İmla ve yazım kurallarına oldukça dikkat etmeye özen gösterin. Kelime odaklı çalışın ve konu başlığının alanından dışarıya çıkmayın. Bu şekilde arama motoru botlarının istemiş olduğu yazılar elde edebilirsiniz.

İçerik Nasıl Oluşturulur?

Biz yazarlar için en önemli şey sunduğumuz içeriktir. İçerik ne kadar sağlam olursa takip ve ziyaret oranları o kadar yüksek olur. Bizler aslında İnternet dünyasında birer içerik sağlayıcısıyız. Bu konuda profesyonelleşmiş her konuda dilediğimiz yazıyı yazabilen ve her konuda fikri olan kişileriz aslında. Bu yetenek hepimizde bulunmaktadır. Bununla birlikte anlatacaklarım başka bir yetenek gerektiren durumdur. Bu durumdan kısaca bahsetmek istersem eğer, yazmış olduğumuz içeriğin pazarlamasını iyi ve güzel yapabilirsek, karşı tarafa bunu çok güzel bir şekilde ifade edebilirsek işte o zaman zafer elde etmiş oluruz.

İçerikler görsellerle, videolarla ve ses dosyaları ile güzelleştirilebilir. Önemli yazıların altı çizilerek, alıntı yapılarak, renk ayarları vb. bir çok ayrıntıya önem vererek iyi bir içerik elde etmiş oluruz. Sen neden yapmıyorsun? dediğinizi duyar gibiyim. Benim sitem henüz yeni, biraz zaman geçtiğinde bende yeni konularımda daha profesyonel yazılar yazmaya devam edeceğim.