Kategori arşivi: SEO

Arama Motoru Optimizasyonu SEO hakkında ilgi çekici makaleler. SEO Nasıl yapılır? ve uygulamalı SEO makaleleri.

Facebook Üzerinden PR9 Dofollow Backlink

Facebook üzerine konuşmak istiyorum, yıllardır kullandığım en güvenilir sosyal medya kanalıdır benim için. Her projemde kendisine yer veririm. Her projem için ayrı ayrı sayfalar oluşturur ve gerekli kalibrasyonları yaptıktan sonra çalışmalarıma devam ederim. En zararsız ve en güvenilir Backlink kaynaklarının başında gelmektedir. Hem ücretsiz olarak sunması hemde kolay olması nedeni ile tercihen benim için ilk sırada yer almaktadır.

Facebook için Pagerank sorgulaması yaptığımda PR9 bir değer karşımıza çıkmaktadır. Arama motorlarının Facebook üzerinde oldukça etkili olduğunu da biliyoruz. Dünyanın en çok ziyaret edilen siteleri arasında yer almaktadır. Buradan link almak oldukça basittir, herkes buradan bir sayfa açıp PR9 link alabilir.

Peki nasıl link alabiliriz?

Öncelikle Facebook üzerinden sayfa oluşturmalıyız. Oluşturduğumuz sayfanın tüm ayarlarını yapmakta fayda var. Bir proje üzerinden gitmek istersem eğer, “SİTE DIŞI SEO” konusunu baz alalım. Benim ilk yapacağım iş Facebook.com/sitedisiseo özel kullanıcı adı ile bu sayfayı açmak olacaktır. Sayfa başlığı hedef kitle kelimeye uygun olarak alınmalıdır. Bu sebeple benim başlığım yukarıda belirtmiş olduğum konu olacaktır. Gerekli sayfa açıklamalarını girdim ve buraya kadar olan işlemleri tamamladım. Web sitesi bölümüne de sitedisiseo.com adresini girdik ve tamamlıyoruz. Evet, PR9 ücretsiz olarak Facebook üzerindne sayfamız hazırdır. Bu sayede hem hedeflediğimiz kelimede dizinde yer edindik ve edindiğimiz bu yerden PR9 bir link sahibi olduk. Oldukça etkili ve gelişmiş bir yöntemdir.

Yeni siteler için ideal bir tekniktir. Özellikle yeni açılan sitelerin hem tanıtım hem de bu tarz platformlarda varlığını sürdürebilmesi adına oldukça faydalı bir çalışma olacaktır.

SEO Fiyatları Almış Başını Gidiyor!

SEO Fiyatları, geçtiğimiz senelere nazaran daha çok artmış durumda. Bunda tabi ki bir çok etken var ancak araştırmalarımız neticesinde, arama hacmi çok düşük olan kelimeler için fahiş fiyatlar istemektedirler. Yüksek hacimli kelimeler için zaten söyleyebileceğim pek fazla bir şey yok ancak düşük bazlı kelimelere bu kadar fiyat verilmesi bence çok gereksiz. Araştırıp kendiniz dahi bu kelimelerde başarı sağlayabilirsiniz. En basit kelimeler için aylık 700, 800 Lira gibi bir ücret isterseniz, bu yazıyı da yazarım. Piyasanın serbestliğini hepimiz biliyoruz, 100 liralık çalışmayı yeri geliyor 1000 liraya da başka birilerine satabiliyorsunuz. Ancak bu kadarı da bana artık pes dedirtti.

r10’da almış olduğum bir paket doğrultusunda çalışma yaptırdım. Benden 3 aylık gibi bir sürede aylık 300 lira istendi. Toplamda 900 lira gibi bir ücret karşılığında anlaştık. Şimdi yapılan çalışmaların raporlarını istediğimde beni çok büyük bir şekilde gülme tutmuştu. Alakasız, iç ve dış tekniklerde bilgisi olmayan, hiçbir şekilde bu konudan anlamayan ve bunun ne olduğuna dair hiçbir şekilde bilgisi olmayan insanlar, bu işin ticaretini yapıp utanmadan para kazanıyorlar. Yapılan çalışmalar şu şekilde, link çalışması yapılmış ne kadar ücretsiz backlink sağlayan web sitesi var ise hepsine eklemeler yapılmış. Firma rehberlerine ve forumlara gerekli eklemeler yapılmış. Yani uzun lafın kısası yazılan sözler ile şişirilmiş bir ticari firma var karşımızda.

İleride yapılan çalışmaları aşama aşama sizlere anlatacağım ve ücretsiz olarak bu çalışmaların linklerini sizlere sunacağım. Ücretsiz backlink sitesini ve kategorisini zaten bu sebepten dolayı açtım ben. İlerleyen zamanda tüm bu çalışmaların kaynaklarını sizler ile paylaşacağım.

Zaman ayırdığınız için teşekkür ederim.

Hacklink Nedir? Merak Edilen Hacklink Geçmişim!

Hacklink; Hack yolu ile alınan legal olmayan backlink kaynağıdır. Yıllarını bu işe vermiş biri olarak sizlere tercüman olma yolunda yazıyorum bu makalemi.

O zamanlar milliyetçilik ile yanıp tutuşan gençlerden oluşan bir Hack grubumuz vardı. Ben Hack sektöründe yer alırken bu SEO konularına insanlar henüz yeni yeni aşina oluyorlardı. Bir gün bir Yunan devlet sitesine girdik derken Amerikan üniversiteleri vs. tabi ki, biz o siteleri hackleyecek ve zone kayıtlarını alıp gövde gösterisi olarak yayınlayacak bunlardan haz alıp göğsümüzü kabartarak yolumuza devam edecektik. İşte bu fikir tam burada çıktı karşıma. Hacklink kavramının adını bilmesem de, takip ettiğim ve öğrendiğim kadarı ile Backlink hakkında oldukça bilgili idim. İlk olarak yabancı kaynaklardan baktım, baktığım gibi kafamda neler yapacağım oturmuştu.

Artık siteleri Hack için kullanmıyor, Backlink yapmak için kenarda biriktiriyordum. Öncelikli olarak bunu denediğim kelime SEO olmuştu tabi ki, çok kısa bir süre içinde böyle bir kelimede Google’de birinci sayfada ilk üçte olmak bana çok basit gelmişti. Sonra daha zor kelimelerde çalıştım be başarılıda oldum bu zor diye tabir ettiğim kelimelerde.

Bunlardan bazıları; Halı Yıkama, SEO, Evden Eve Nakliyat, Tatil, Uçak Bileti, Sondaj, İstanbul Haberleri, Teknoloji Haberleri, Sosyal Medya, Klima, Soğutma, Elektronik, Elektrik Devreleri, Halı Saha, İstanbul Halı Saha vb. kelimelerdir.

Hacklink işinin sonu yoktur. O zamanlar benk hacklinki bir sevgili olarak görüyordum. İnsan sevdiğini birini nasıl terk edemez? buda böyle bir aşktı. Bir kez kokladığın zaman bırakılmayacak cinstendi. O zamanlar zaten böyle terimler bile yoktu. Ben Hacklink terimini sonrasında öğrendim. R10.com’da büyük bir konu patlaması yaşandı. Nasıl SEO kelimesinde başarı sağladığım ile alakalı olarak site ikiye bölündü. Beni bir taraftan diğer tarafa çekiştire çekiştire bitiremediler. Benimde tam böyle ergenlik zamanlarıma denk geldi, bu olaylar bana daha çok haz veriyordu. Bu arada hiçbir şekilde .TR alan adlarına hacklink yapmadım hayatım boyunca. O zamanlar çok bunun tantanası olmuştu, oldukça fazla şikayet yemiştik. Bilişim suçlarından ifademde 2012 senesinde alınmış ancak temiz çıkmıştım.

2013 senesinde elime çok güzel sunucular geçti, bu sunuculara hacklink ekleyemedik ve şöyle bir şey oldu. Ben kontrol ettiğimde başka siteler linklerini görünmez olarak alt kısma eklemişlerdi. Kelimeler dikkatimi çekti, Çanakkale, SEO, Çanakkale Zaferi, Çanakkale Geçilmez gibi bir çok kelime vardı ve siteyi incelediğimde. SİYAMİ ÖZHAN (İskorpitx) isimli kişiye ulaştık. Bu işi dünyanın en fazla sitesini servis dışı bırakan bir Türk Hacker. Bu kişi bile seo işine el atmış dedim. Böylede ilginç bir şekilde sonumu hazırladım, daha devamı var ancak gelişen zaman çerçevesinde bunlardan söz etmek istiyorum.

Şuan hacklink ile uzaktan yakından alakam yok. Çünkü böyle bir iddiamda yoktur. Artık sıralamadan daha çok kendi yazdıklarıma önem veriyorum. Ben o tadı ve o keyfi bir kez aldım, alanlar için sıkıntı yok benim gibi. Almayanlar bizden daha tehlikeli.

 

Backlink Nedir? Ücretsiz Olarak Nereden ve Nasıl Sağlanır?

Backlink, İngilizceden dilimize direk olarak etki etmiş bir SEO terimidir. Site dışı olarak tabir ettiğimiz kavramın en başında gelmektedir. Hatta neredeyse %60 olarak İnternet sitemize direk etkisi bulunmaktadır. Türkçe karşılığı Gerilink olmakla birlikte bu terim ülkemizde çok fazla tercih edilmemektedir.

Kısaca başka bir sitenin sizin sitenizi önerme işidir.

Günümüzde r10 ve benzeri platformlar üzerinde bir çok kişi faal ücretli olarak bu işleri yapmaktadır. Zaten ucretsizbacklinkler.com internet sitemiz üzerinden de tüm bu kaynakları paylaşıyor olacağız. Daha öncede böyle bir projeye imza attım ve beni webmaster dünyası taşlamıştı. Umuyorum ki, aynı şekilde bir sonuç ile karşılaşmayız. Çünkü kimsenin ekmeğinde gözümüz yok bizim, bu sebeple yayınladığım backlink kaynaklarına çok dikkat ederek paylaşım yapacağım.

Backlink site dışı SEO için önemli bir kriterdir. Ne kadar kaliteli bir link alışı yapılır ise o kadar Bur motorlarında çıkış olur. Şu da bir gerçek ki, alınan miktar önemli değildir. Alınan linklerin kalitesi daha önemli bir etkendir. Bu sebeple fazla link alışı yapıp sitenizi olmayacak durumlar içine sokmamanızı öneririm. Fazla link alışının oluşturacağı sonuçlar genel olarak hüsranla bitmektedir. Ben her türlü sonucu denedim, en sağlıklısı doğal yollar ile zamana yayarak kuralına uygun bir şekilde backlink alımı yapmak olacaktır.

Şunu da söylemek isterim ki geçtiğimiz yıllar üzerinde önceden footer link alımları daha fazla idi, ancak günümüzde tanıtım yazıları bu durumu değiştirdi. Tanıtım yazısı, arama motoru botlarının gözünde daha doğal gözükmekte ve daha çok tercih etmektedir. Doğallığın önemi buradan gelmektedir, yeni açılan İnternet sitelerine özellikle tanıtım yazısı almak ultra doğallık kazandırmaktadır.

SEO (Search Engine Optimization) Nedir?

SEO,  Search Engine Optimization (Arama Motoru Optimizasyonu) olarak nitelendirdiğimiz bir terimdir. Bu terim anlata anlata bitecek bir terim olmasa da kısa kısa sizlere özet geçmeye çalışacağım. Google arama sonuçlarında İnternet adresimizin üst sıralarda yer alması, daha fazla trafik çekmesi ve daha tanınabilir olmasını kılmak buradaki temel görevlerimizdir. Bunları yaparken dikkat etmemiz gereken kurallar bulunmaktadır. İşte bu kuralların tamamı’da SEO kavramını içine almaktadır. Bir web sitesi için iki türlü çalışmadan söz edebiliriz. İlk çalışma site içi seo diğeri ise site dışı seo. Bu iki kavramı ayrı ayrı inceleyeceğiz hep birlikte.

Site İçi SEO
Sitemizin iç seo ayarları kullanış olduğumuz yazılım dahil olmak üzere yapılan optimize işlerini kavrayan geniş bir terimdir. Kodlamadan başlar ve sitenin içindeki başlıklar, açıklamalar, etiketler ve aklınıza gelebilecek her türlü kavramı içine alan bir terimdir. Bu hususları ayrı ayrı inceleyip, ayrı ayrı şekilde yine değerlendirmelerde bulunacağız. Özellikle WordPress sistemlerde bir iç seo nasıl olmalı? bunların hepsine buradan ayrı konular ile yer vereceğiz.

Site Dışı SEO
Dışarıdan İnternet sitemizin aldığı reklam ve backlinklerin tamamı site dışı seo olarak nitelendirilir. Özellikle backlink almak internet sitemizi istenilen kelimede iyi yerlere getirmeye yarayan bir araçtır. Biz buradan ozdencan.com.tr olarak sizlere ücretsiz kaliteli backlink veren İnternet sitelerini teker teker yayınlayıp, bunlardan nasıl yarar sağlayabileceğinizi görsel destekler ile anlatan makaleler yayınlayacağız. Tanıtım yazıları, link ticareti, sosyal medya tanıtımları, video tanıtımları tüm bu terimi kapsamaktadır.