WordPress Kod Yapısı

WordPress sisteminde kullanılan kodlar bulunmaktadır. Bu komut dosyaları sayesinde WordPress üzerinden istediğimiz düzenlemeyi yapabiliriz. Kodları gördüğünüzde mantığını anlayacağınızı inanıyorum. Şimdi bu kodları inceleyelim;

Style.css Yapılandırması

Temanın kök stil dosyasıdır. CSS uzantılı bu dosya, temanın bir çok işlevinin görüntü ve renk fonksiyonlarını kalibre etmektedir. Başlangıç kodları aşağıdaki şekildedir. Eğer bir kök stil dosyanız yok ise temanız wp-admin/görünüm sekmesinde görünmeyecek ve eksik dosya hatası verecektir. Başlangıç kodları aşağıdaki gibi olmakla birlikte, geri kalan dosyaları ilgili bölümlerin css kodları ile oluşturulması gerekmektedir.

/* Theme Name: Özden Blog v1
Theme URI: https://www.ozdencan.com.tr/blogv1-ucretsiz-tema
Author: Özden Can
Author URI: https:///www.ozdencan.com.tr
Description: Ücretsiz kişisel blog teması ozden v1
Version: 1.0.0

Diğer temel kodlar aşağıdaki gibidir;

Title (Başlık)

<title><?php wp_title( '-', true, 'right' ); ?><?php bloginfo('name'); ?></title>

Sayfa başlıklarının otomatik olarak oluşmasını sağlamaktadır. Gerekli bir temel WordPress kodudur. Her sayfaya uygulanmasına gerek yoktur. Header.php’de yer alması yeterlidir. Sitenizin seo düzenine göre otomatik olarak şekillenmektedir. Yazı başlıkları, sayfa başlıkları, etiket başlıkları, kategori başlıkları vs. gibi WordPress özelliklerinin başlıklarını otomatik olarak ayarlar.

Sayfa Listeleme Kodu

<?php wp_list_pages('title_li='); ?>

Sayfaları belirlediğiniz bir yerde listelemeye yaramaktadır. Özellikle menüler sekmesi başta olmak üzere birçok alanda kullanılmaktadır.

WordPress Genel Kodları

Her temada kullanılması gereken kodlardır. Her sistemde ve yazılımda olduğu gibi WordPress sisteminde de sınıflandırma mevcuttur. Bu sınıflandırma kodları aşağıda tarafınızla paylaşılmıştır;

<?php wp_head(); ?>

Bu kodumuz üst kısım ile alakalıdır. Header kısmını çağırmamıza yarayan bir koddur. Bu kod <head> Kodlar </head> arasına gelecek kodları çağırmaya yaramaktadır. Bunun aynısını footer içinde kullanabiliriz. Footer kodu aşağıdaki gibidir;

<?php wp_footer(); ?>

Sitemizin en alt kısmının yapılandırması ile alakalı bir koddur. Bu kod </body> etiketinden önce kullanılmaktadır.

Tema Yolu

<?php bloginfo('template_url'); ?>/

Bu kod sayesine  tema dosyalarının bulunduğu dizini bulabilmekte ve verileni bu dizinden almaktadır. Tema için önemli bir fonksiyondur.

Blog Başlığı

<?php bloginfo('name'); ?>

Dizin URL

<?php bloginfo('url'); ?>

RSS URL

<?php bloginfo("rss2_url"); ?>

Karakter Kodlamaları

<?php bloginfo("charset"); ?>

Blog Description (Açıklama)

<?php bloginfo("description"); ?>

Blog URL

<?php bloginfo("url"); ?>

Stil Dosyası (.css) URL

<?php bloginfo("stylesheet_url"); ?>

WordPress Versiyonu

<?php bloginfo("version"); ?>
ginfo("version"); ?>

WordPress kod yapısı çözüldüğü zaman oldukça kolay bir sistemdir. Dünyanın en büyük açık kaynak kodlu yazılımıdır. Tüm bunların yanı sıra bilmeniz gereken fonksiyonel tema dosyaları komutları bulunmaktadır. Bir tema için gerekli olan tüm alanların tarafınızdan oluşturulması gerekmektedir. Bunlara göre bu tema dosyalarını ve kullanılması gereken kodları gelin inceleyelim;

header.php (Üst Kısım)

<?php get_header(''); ?>

sidebar.php (Yan Kısım)

<?php get_sidebar(''); ?>

footer.php (Alt Kısım)

<?php get_footer(''); ?>

searchform.php (Arama Formu)

<?php get_search_form($echo); ?>

Tüm bu kodların kullanımı WordPress sisteminde fonksiyonlara dayalıdır. PHP’de olduğu gibi Include() komutu ile çağırılmasına gerek yoktur. Fonksiyon yapısı itibarı ile bu dosyalara istediğimiz bir bölgeye yerleştirme şansına sahibiz.

Kategorileri listeleme

<?php wp_list_cats($args); ?>

Sayfaları Listeleme

<?php wp_list_pages($args); ?>

Arşivleri Listeleme

<?php wp_get_archives($args) ?>

Yazarları Listeleme

<?php wp_list_authors($args); ?>

Takvim Listeleme

<?php get_calendar(''); ?>

Özel Menü Listeleme

<?php wp_nav_menu(); ?>

Tüm bu kodları kendiniz özelleştirebilirsiniz. WordPress resmi sitesinde bu konu ile ilgili geniş bilgi yer almaktadır. Bu kodların nasıl kullanılabileceğine dair geniş bilgiye yine resmi siteden Türkçe olarak ulaşabilirsiniz. Bende kodları oradan alıntı yapıp sizlerle paylaşıyorum.

Bir Cevap Yazın