WordPress Uzmanı

Yaklaşık 15 senedir hazır sistemler üzerinde çalışmaktayım. Çalışmalarımın neticesinde bir çok sistem hakkında bilgi edinip, kendimi geliştirme şansı yakaladım. Yılların verdiği tecrübe ile birçok konu üzerine, bir çok wordpress tabanlı İnternet siteleri kurdum. Hayatım boyunca yüzlerce projenin içinde yer aldım. Tüm bu projelerde kullandığım WordPress altyapısından başka bir sistem olamazdı. WordPress ile içli dışlı olduktan sonra diğer sistemleri yöneldim. Diğer sistemlerin alanlarında da kendimi geliştirdim. WordPress dünya üzerinde en çok kullanılan içerik yönetim sistemidir. İnternet sitemde görmüş olduğunuz gibi bizde bu sistem ile sizlere destek olmaya devam ediyoruz.

WordPress Uzmanı Kime Denir?

Wordpress Geliştirme Uzmanı Özden Can
WordPress (CMS) Uzmanı Özden Can

WordPress uzmanı bu sistemi çok iyi bilen ve yönetebilen kişilere denir. Her türlü soruna cevap bulabilen, bulamasa bile bir çok kaynaktan hemen soruna çözüm odaklı yaklaşan kişilere denir. Hata ile karşılaştığı zaman o hatanın nedenini ve sonuçlarını görmeden hareket eden kimseye uzman denmez. Türkiye’de şimdi görüyoruz, hemen bir web sitesi açan uzman olarak ortaya çıkıveriyor. Bu tür işler çok basittir, pratikte bu işin böyle olmadığını aynı dilde konuştuğum diğer arkadaşlarımda bilirler.

 

Uzmanlık o kadar basit bir terim değildir, artık bu işte SEO sektörü gibi patlama noktasına geldi. Eskiden nasıldı? yemek tarifi sitesi açan bir İnternet kullanıcısı, bir kaç tarif yayınladıktan sonra bu konuyu araştırıyor ve bilgi ediniyor. Buraya kadar her şey güzel, sonrasında bu bilgileri sitesine uyguluyor ve sonucunda da bir SEO sitesi açıyor. Yanlış olan şey burada uzmanı olmadığı bir konu hakkında İnternet sitesi açmak. WordPress sistemi de bana göre böyle olmakla birlikte her geçen gün önünü alamayacağımız şekilde uzmanlar türemektedir. Amaç ne? amacı da şöyle anlatayım, bu tür yayın yapan sitelerin trafiği oldukça yoğun olur. Yoğun olduğunda insana bir şevk ve istek gelir bununla birlikte. İşte bunun verdiği haz çok farklı, bu sebepten dolayı önünü alamıyoruz bu durumun.

Freelance WordPress Uzmanı

Yıllardır bu işi Freelance olarak yaptım. Başka türlü bu işten bir gelir elde edemeyeceğimi biliyordum. Özellikle WordPress kurulumu, eklenti kurulumu, hata onarımları ve bir çok kategoride Bionluk, Sadeceon başta olmak üzere bir çok platformda Freelance olarak hizmet verdim. Freelance olarak yaptığım işlerden %100 oranında olumlu geri dönüşler alıyordum. Yaptığım işin ücretine bakıldığında, pekte iyi kazanan biri olmasam da yıllardır ekmeğimi bunun üzerinden kazandığımı inkar edemem. Temelde basit gibi gözükse de teoride bu işler o kadar basit değildir. Emeğin değeri hiçbir şey ile paha biçilemez, Freelance çalışmanın bir takım zorlukları olduğunu hepimiz biliyoruz, bu sebeple hem Freelance çalışıp hemde bir konuda uzmanlık geliştirmek o kadar basit olmasa gerek. Elimden geldiğince şimdilerde tüm Freelance çalışan arkadaşları destekliyor ve projelerimde onlara imkan sunmaya özen gösteriyorum.

Birçok firma günümüzde blog kullanımı ile göze çarpmaktadır. Türkiye’de ve dünya üzerinde hizmet veren bir çok firmanın bloğu bulunmaktadır. Bunların yüzdelik olarak bir çoğu WordPress tabanlı sistemlerdir. İş ilanlarını buna göre verirler. WordPress uzmanı aranıyor isimli ilanlar günümüzde bir çok iş başvuru sitesinde göze çarpmaktadır.

Ben bir çok konuda ücretli ve ya ücretsiz hizmet veriyorum. Ücretli hizmet almanızın çok sayıda faydası var. Uzman biri sizi yönlendirme konusunda daha profesyonel ve daha hassas davranmaktadır. Domain ve hosting seçimlerinden başlayacak ve WordPress kurulumundan kullanımına kadar bir çok konuda size destek verecek olan yine biz uzmanlarız. Şirket sahipleri de gün geçtikçe bu sistemi tercih etmektedir. Çünkü kendileride kendi konularında bir şeyler karalamak isteme gayretindedirler. Bir konu hakkında yazı yazabilmeniz için o konu hakkında iyi bilgi sahibi olmanız gerekmektedir. Zaten bu tür sistemlerde amaç içeriğe yönelik yapılan çalışmalardan ibarettir. Hepimiz bu işleri para kazanmak için yapıyoruz tabi ki, ancak gelin görün ki her şey para değil. Yapılan her şeyin bir amacı ve bu amaca bağlı kalarak bir şeyler başarabilmek, sesimizi duyurmanın da güzel getirileri vardır. Mesela ben konularıma yorum atıp yardım isteyen hiçbir kimseyi geri çeviremiyorum. Gerekirse girer tüm kurulumu yapar çıkarım, bu şekilde saygınlık elde ederim. Uzmanlık kadar saygınlığında önemli bir yeri olduğunu düşünüyorum. Benim temel kurallarımın başında yardımlaşma ve dayanışma gelmektedir.

WordPress.org, wordpress.com, wp-tr.org başta olmak üzere bir çok daha yabancı kaynaklarda yer alarak hem destek vermek hem de bir konuda yaşadığım problemlerden dolayı destek alabilmek adına platformlarda aktif olarak bulunuyorum. Uzman olmak bunları gerektirir. Zaten bu işi yapan biri kesinlikle ezbere bir iş yapmıyordur. Örnek olarak beyaz sayfa hatası alınır, bu beyaz sayfa hatasının sebebi yüzlerce neden olabilir. Bizim amacımız bunun tek bir nedenini bulmak ve bunu düzeltmek olmalıdır.

Wordpress Uzmanı Neden Tercih Edilmeli?

Çünkü işi ehline bırakmak her zaman güvenli ve risksizdir. Kurulumundan bitimine kadar işi bilen birinin yapması önemlidir. WordPress uzmanı burada tam olarak görev yapar. Sizi yönlendiren değil hem yönlendirip hem yönetene WordPress uzmanı denir. Sisteme daha hakim olması ve gerekli optimizasyonları ezbere bilmesi bu işin en büyük artısıdır. Hem size hem İnternet sitenize katacakları ile tam anlamıyla bir profesyonellik havası hem sizde hem de İnternet sitenizde hakim olacaktır.

Wordpress Uzmanı Ne İşe Yarar?

Wordpress uzmanı, her konuda sizlere destek verebilir. Sadece kurulum ve kullanım alanında değil, ilgili sitenizin A’dan Z’ye tüm bakım ve çalışmalarını üstlenen kişidir. Ne işe yarar? sorusundan çok ne işe yaramaz ki!, demenizi gerektiren kişilerdir. Ben sadece kurulum, eklenti ve tema ile alakalı değil, tüm içerik ile alakalı hizmet veriyorum. İçerik sağlayıcılığı hizmetimden yararlanmak isteyen çok sayıda WordPress site sahibi bulunmaktadır. Ben tam olarak tüm bu konuların hepsi ile alakalı hizmetler sunuyorum. Bu sebepten dolayı bir uzman her işe yarar diyebilirim.