Kategori arşivi: WordPress

Dünyanın en çok kullanılan ücretsiz CMS sistemi WordPress hakkında bilgiler. Kurulum desteği, eklentiler ve ücretli ücretsiz wordPress temaları.

WordPress Kod Yapısı

WordPress sisteminde kullanılan kodlar bulunmaktadır. Bu komut dosyaları sayesinde WordPress üzerinden istediğimiz düzenlemeyi yapabiliriz. Kodları gördüğünüzde mantığını anlayacağınızı inanıyorum. Şimdi bu kodları inceleyelim;

Style.css Yapılandırması

Temanın kök stil dosyasıdır. CSS uzantılı bu dosya, temanın bir çok işlevinin görüntü ve renk fonksiyonlarını kalibre etmektedir. Başlangıç kodları aşağıdaki şekildedir. Eğer bir kök stil dosyanız yok ise temanız wp-admin/görünüm sekmesinde görünmeyecek ve eksik dosya hatası verecektir. Başlangıç kodları aşağıdaki gibi olmakla birlikte, geri kalan dosyaları ilgili bölümlerin css kodları ile oluşturulması gerekmektedir.

/* Theme Name: Özden Blog v1
Theme URI: https://www.ozdencan.com.tr/blogv1-ucretsiz-tema
Author: Özden Can
Author URI: https:///www.ozdencan.com.tr
Description: Ücretsiz kişisel blog teması ozden v1
Version: 1.0.0

Diğer temel kodlar aşağıdaki gibidir;

Title (Başlık)

<title><?php wp_title( '-', true, 'right' ); ?><?php bloginfo('name'); ?></title>

Sayfa başlıklarının otomatik olarak oluşmasını sağlamaktadır. Gerekli bir temel WordPress kodudur. Her sayfaya uygulanmasına gerek yoktur. Header.php’de yer alması yeterlidir. Sitenizin seo düzenine göre otomatik olarak şekillenmektedir. Yazı başlıkları, sayfa başlıkları, etiket başlıkları, kategori başlıkları vs. gibi WordPress özelliklerinin başlıklarını otomatik olarak ayarlar.

Sayfa Listeleme Kodu

<?php wp_list_pages('title_li='); ?>

Sayfaları belirlediğiniz bir yerde listelemeye yaramaktadır. Özellikle menüler sekmesi başta olmak üzere birçok alanda kullanılmaktadır.

WordPress Genel Kodları

Her temada kullanılması gereken kodlardır. Her sistemde ve yazılımda olduğu gibi WordPress sisteminde de sınıflandırma mevcuttur. Bu sınıflandırma kodları aşağıda tarafınızla paylaşılmıştır;

<?php wp_head(); ?>

Bu kodumuz üst kısım ile alakalıdır. Header kısmını çağırmamıza yarayan bir koddur. Bu kod <head> Kodlar </head> arasına gelecek kodları çağırmaya yaramaktadır. Bunun aynısını footer içinde kullanabiliriz. Footer kodu aşağıdaki gibidir;

<?php wp_footer(); ?>

Sitemizin en alt kısmının yapılandırması ile alakalı bir koddur. Bu kod </body> etiketinden önce kullanılmaktadır.

Tema Yolu

<?php bloginfo('template_url'); ?>/

Bu kod sayesine  tema dosyalarının bulunduğu dizini bulabilmekte ve verileni bu dizinden almaktadır. Tema için önemli bir fonksiyondur.

Blog Başlığı

<?php bloginfo('name'); ?>

Dizin URL

<?php bloginfo('url'); ?>

RSS URL

<?php bloginfo("rss2_url"); ?>

Karakter Kodlamaları

<?php bloginfo("charset"); ?>

Blog Description (Açıklama)

<?php bloginfo("description"); ?>

Blog URL

<?php bloginfo("url"); ?>

Stil Dosyası (.css) URL

<?php bloginfo("stylesheet_url"); ?>

WordPress Versiyonu

<?php bloginfo("version"); ?>
ginfo("version"); ?>

WordPress kod yapısı çözüldüğü zaman oldukça kolay bir sistemdir. Dünyanın en büyük açık kaynak kodlu yazılımıdır. Tüm bunların yanı sıra bilmeniz gereken fonksiyonel tema dosyaları komutları bulunmaktadır. Bir tema için gerekli olan tüm alanların tarafınızdan oluşturulması gerekmektedir. Bunlara göre bu tema dosyalarını ve kullanılması gereken kodları gelin inceleyelim;

header.php (Üst Kısım)

<?php get_header(''); ?>

sidebar.php (Yan Kısım)

<?php get_sidebar(''); ?>

footer.php (Alt Kısım)

<?php get_footer(''); ?>

searchform.php (Arama Formu)

<?php get_search_form($echo); ?>

Tüm bu kodların kullanımı WordPress sisteminde fonksiyonlara dayalıdır. PHP’de olduğu gibi Include() komutu ile çağırılmasına gerek yoktur. Fonksiyon yapısı itibarı ile bu dosyalara istediğimiz bir bölgeye yerleştirme şansına sahibiz.

Kategorileri listeleme

<?php wp_list_cats($args); ?>

Sayfaları Listeleme

<?php wp_list_pages($args); ?>

Arşivleri Listeleme

<?php wp_get_archives($args) ?>

Yazarları Listeleme

<?php wp_list_authors($args); ?>

Takvim Listeleme

<?php get_calendar(''); ?>

Özel Menü Listeleme

<?php wp_nav_menu(); ?>

Tüm bu kodları kendiniz özelleştirebilirsiniz. WordPress resmi sitesinde bu konu ile ilgili geniş bilgi yer almaktadır. Bu kodların nasıl kullanılabileceğine dair geniş bilgiye yine resmi siteden Türkçe olarak ulaşabilirsiniz. Bende kodları oradan alıntı yapıp sizlerle paylaşıyorum.

WordPress Otomatik Etiket Oluşturma Eklentisi

Tasvip etmediğim bir eklentidir en başta bunu söylemek istiyorum. Ben kendi sitemde dahi etiket kullanımını kapatmış bulunmaktayım. Hatta girdiğim etiketlerinde Google tarafından dizine eklenmesine izin vermiyorum. Buna göre bu eklentiyi kullanın lütfen. Bu eklentinin çok gelişmişini yıllar önce başka bir sitemde kullanıyordum. İlk başlarda güzel bir trafik çekiyordu evet ama sonrasında bu durum benim aleyhime döndü. Örümcekler bloğumu tamamen spam olarak algıladı.

Eklentimizin Adı: Automatic Tag Selector 
Resmi siteden indirebilirsiniz; https://downloads.wordpress.org/plugin/automatic-tag-selector.1.0.0.zip

NOT: Eklentinin birkaç çalışma kriteri var, bu eklenti biraz akıl ve mantığa dayalı olduğundan dolayı paylaşmak istedim. Yukarıda sizinle paylaşmış olduğum eklenti daha gelişmiş başka bir eklenti ve ikisinin çalışma mantığı çok farklıdır. Orada spama yakalanmama sebep olan şey, arama motorlarından gelen kullanıcıların arayıp sitemizi bulduğu kelimeleri otomatik olarak o yazının etiketlerine eklemesi idi, bu sebeple bir yazımda bile en az 100 adet etiket oluyordu. Bu eklentide durum biraz farklı ve biraz daha eklenti girişini kolaylaştırmak adına kurulmuş bir eklentidir.

  1. Yazının başlığını baz alarak otomatik etiket oluşturur.
  2. Yazının içerisine en sık kullanılan kelime yapılarını baz alarak.
  3. Daha önce benzer yayınladığınız yazılarınız var ise o eski yazıların başlıklarını ve etiketlerini baz alarak otomatik etiket oluşturur.

Sizde bu eklentiyi kullanıyorsanız bize yorum olarak tecrübelerinizi yazabilirsiniz.

WordPress İçin Hosting Önerileri

WordPress, Linux sunucularda daha iyi performans sergilemektedir. Herhangi bir sunucuya kurulması oldukça basit bir işlemdir. O yüzden wordpress hosting diye satılan yüksek fiyatlı paketlere aldanmamanızı öneririm. Ben bu şekilde bir hosting satışını tasvip etmiyorum. Normal satılan hosting ile hiçbir farkı yoktur bunun. Sadece reklam ve pazarlama yönünde böyle bir kelime türemiştir. Misal ben ben buraya “Godaddy” üzerinden geçtim, orada yüksek ücret ve fahiş fiyatlar veriyorduk. Burada aynı kalite ve çok daha altında ücretler ile wordpress kullanımına destek sağlamaktadır. Hiçbir kaybım olmadı, hatta Türk firmaları ile çalışmak bence daha etik ve profesyonellik bakımından daha önemlidir. Yani uzun lafın kısası size önerebileceğim bir wordpress hosting sağlayıcısı yoktur çünkü böyle bir terim benim fıtratıma terstir.

Doğru Başlık ve Etiket Seçimleri

Blog yazarken dikkat edilmesi gereken en önemli hususlar başlık seçimlerinden geçmektedir. Arama potansiyeli güçlü başlıklar web sitenizi her zaman trafik yoğunluğu içine sokar. Bizim blog açmadaki en büyük amacımız insanlara sesimizi duyurmak olmalıdır. Bunun için yapmanız gereken, diğer bloglardan daha fazla ses getiren yazılar yazmak. Bunun için ilk temel kural ilgi çekici ve özgün başlıklar kullanmaktır. Aynı zamanda arama motorlarında da aktif rol oynamak için aynı şekilde başlık ve yazıya bağlı kalarak onlar ile alakalı en arama hacmi yüksek kelimeleri seçmektir. Ben size şunu şunu girin diyemem ama özgün başlıklar ve yazılar yayınlamaya özen gösterin. Yani şuan benim yaptığım gibi, tamamen özgün olun.

Sizin için burada ön önemli şey doğal ve özgün olmaktır. Bu ikisini bloğunuzdan eksik etmeyin. Zaten etmiyorsanız başarı çok yakındır. Eskiden bu tip şeylere önem verilmiyordu, yazılar ve üslubun önemi yoktu. Ancak günümüzde Google botları içeriğe oldukça önem veriyor. Ne kadar zengin ve kaliteli içerik sunarsanız o kadar çok bloğunuz yükselir. Tanınırlık ve takip durumunuz arttıkça daha güzel yerlere geleceğinizden eminim. Buradaki en önemli konu şu, ne yaparsanız aşk ile yapın. Başlık ve etiket seçimlerini yaparken beyninizle değil kalbinizle seçimlerinizi yapın.

WordPress İlk Yazı; Merhaba Dünya

İşte bu ilk yazı benim hayatımı değiştirdi. Bir web sitesini kurduğunuz (WordPress) olarak size örnek olarak sunduğu başlıktır Merhaba Dünya! bunu görüyorsanız web siteniz hazırdır. Sizden tema ve eklenti seçimlerini bekliyor olacaktır. İlk gün gibi hatırlıyorum, hatta WordPress üzerine ne unutmam derseniz bence unutulmayacak şeylerin başında bu yazı gelir. Adeti bozmuyorum ve önceki sitelere yazdığım şekilde bu geleneği devam ettirip id değeri 1 olan yani sitenin ilk yazısı olan bu yazımdan sizlere sitemin açıldığını duyurmak isterim.

WordPress’te ilk yazı wp-admin panelinden yazılar kısmına girip düzenlenebilir ve ya silinebilir. WordPress yazı araçlarında kullanabileceğiniz bir çok özellik bulunmaktadır. Renklendirme, şekillendirme, özel kodlar ve daha bir çok şeyi bu yazı panelinde bulabilirsiniz.. Bunu bir Word olarak düşünebilirsiniz. Bence Word programından bile daha çok işlevi var. Bloğunuzda çoğu zamanı ana sayfanızdan daha çok burada geçireceksiniz. Yazılar bölümü sizin bloğunuzdaki kaleniz olacak.

Tüm yazıları bu bölümden kontrol edip, kategori ve etiket seçimlerini dahi buradan yapacaksınız. Kullanımı oldukça basittir. Tek yapmanız gereken uygun konu başlığı seçmek, yazınızı yazmak, ilgili kategori seçimini yapmak ve son olarak etiketlerinizi belirlemek olacaktır. Temel olarak bilmeniz gereken şeyler bunlardır. Herhangi bir kabiliyet istemeyen temel bilgidir.

Benim İçin WordPress Nedir?

WordPress benim hayatımda önemli bir yere sahiptir. Bu nedir kısmını her sitede yazılanlar gibi tutmayacağım, tarihinden girip standart tanımla sabit kalmayıp size sistemin özünden bahsetmek istiyorum. WordPress öyle bir sistemdir ki, her kişi ve kuruluşa uygun arayüzleri içinde barından kullanımı en kolay ve yıllardır ücretsiz dağıtılan PHP dilinde yazılmış yazılımdır. Başlarda ne kadar blog sistemi olsa da, her geçtiğimiz yıl kendini geliştirerek dünyanın en çok kullanılan sistemi haline gelmiştir.

Bugün pek çok büyük firma wordpress kullanmaktadır. Kullanmayanlarda yavaş yavaş sisteme geçip yerini almaktadır. Bir müddet sonra bu wordpress ve ya blog olaylarından çıkıyor bir aşk haline geliyor emin olabilirsiniz. Şuan benim yaptığım mesela, hislerime tercüman olan bir blog sistemi ne kadar güzel ve havalı. Nedir buradan almamız gereken ders WordPress Aşktır.

Burada bu kadar emek veriyoruz, sizler için güzel makaleler çıkarıp sunabilmek adına bu emeğin karşılığı da sitenin aldığı trafik oluyor. Ama şu da bir gerçek ki bu içerikleri hazırlamak kolay değil, hem klavyede hem de dil bilgisinde kendinizi oldukça geliştiriyorsunuz. Her geçen gün daha iyi bir blogger olma yolunda emin adımlarla ilerliyorsunuz. Bunun temel kaynağında tabi ki yine WordPress yatmaktadır. Burada yaptığınız ve ya yayınladığınız her şey elinizin ve aklınızın marifetleridir yani aslında WordPress Sanattır.

Kendinizi içeriksel anlamda geliştirdiğiniz çok doğru, bu alanda siz gelişmeye devam durun WordPress ile bu işi daha ileri seviyelere taşıyın. İster istemez zaten olayın içinde kendinizi bulabileceğiniz için, Eklenti ve Tema alanında da bu sayede bilgi edinmiş olacaksınız. Yani kendi sisteminizi kendiniz yönetmek zorundasınız WordPress sisteminde. Bu durumda sizi doğal yollar ile Webmaster olmaya iter. Kendiniz zorluklarla karşılaştıkça araştıracak, benim ve benim gibi bir çok destek sitesi ile karşılaşacaksınız. Hataların üstesinden kendiniz geleceksiniz. Benim için wordpress cümleler ile anlatılmaz, yaşayıp görmeniz lazım.